Az ébrenléti ablak az az idő, amit a kicsi ébren tud tölteni két alvás között. Ebbe az evés ideje is beleszámít, tehát egy újszülöttnél már az is ébren töltött időnek minősül, amíg szopizik (ami akár 30-60 perc is lehet). Elképzelhető tehát, hogy ezt követően szinte azonnal visszaalszik.
A baba életkorának megfelelő ébrenléti ablakok követése segítségül szolgálhat abban, hogy megfelelő mennyiségű alváshoz jusson a kicsi. Ha a baba túl hosszú időt tölt ébren, akkor túlfáradhat, ami nehezebb elalváshoz és rosszabb minőségű alváshoz vezethet. Azonban ha a baba ébrenléti ideje túl rövid az életkorához képest, akkor nem fárad le eléggé ahhoz, hogy hamar álomba szenderüljön, majd ezt követően elég pihentetően aludjon, ezért érdemes lesnünk az órát, hogy kisbabánk (és mi is) elég pihenőidőhöz jussunk a nap folyamán. A táblázatban átlagértékeket láthatsz, de ettől minden irányban lehetséges egyéni eltérés, hiszen ahogy mi felnőttek sem vagyunk egyformák, úgy a kisbabák sem.
Miket csináljunk a baba ébrenléti ideje alatt?
1. Evés
Újszülött korban mindenképpen igény szerint tápláljuk a kisbabát. Figyeljük az éhség jeleket, és mikor a baba jelez, reagáljunk rá. Az 1-2 napos újszülött gyomra rendkívül pici, akár 40-60 percenként is megéhezhet, és ez az idő fokozatos tolódik ki, ahogy nő.
2. Irány a szabadba!
A természetes fény – különösen a reggeli és kora délutáni órákban – hozzájárul a jobb éjszakai alváshoz. A napsütés által D-vitamin termelődik a baba szervezetében, a D-vitamin pedig a melatonin termelésben játszik fontos szerepet, és ez a folyamat fogja végül a baba cirkadián ritmusát beállítani. Nem kell minden nap hosszú órákat kint lenni, de már az is hatással van a babára, ha az ölünkben kivisszük pár percre, amíg teszünk pár kört a kertben. Ráadásul a szabadban töltött idő az édesanyák hangulatára is bizonyítottan kedvező hatással van.
3. Bátran tegyük le a babát a földre!
A fizikai aktivitás, a saját testük felfedezése különösen fontos a babák kognitív és mozgásfejlődése szempontjából. Ösztönözzük őket arra, hogy minél többet mozogjanak: tegyük picit távolabb a tárgyakat, lógassunk a fejük fölé érdekes játékokat, hogy nyújtózni kelljen értük.
Egy sűrű, fárasztó napon, amikor sok mindent sikerül elintéznünk házon kívül, minden bizonyára fáradtan rogyunk le a nap végén. A kisbabánk azonban egész nap az autósülésben és babakocsiban volt, ő nem fáradt le. Ilyen esetben igyekezzünk a délután hátra levő részét kihasználni, és játsszunk vele aktívan. Az eszközökben (babakocsi, hinta, pihenőszék) töltött időt próbáljuk minimalizálni, és hagyjuk a kisbabát a földön tevékenykedni.
4. Szabad játék
A szülők gyakran érzik úgy, hogy egész nap szórakoztatniuk kell a babát, azonban az az igazság, hogy a legkisebbeknek is teret kell hagynunk arra, hogy saját maguk fedezzék fel a környezetüket. A szabad játék kedvező hatással van a baba kognitív fejlődésére és azáltal, hogy a körülötte lévő tárgyakat szabadon fedezi fel, többek között fejlődik a problémamegoldó képessége is. A szabad játék stimulálja a baba idegrendszerét, ez pedig a jó alváshoz is hozzájárul.
Próbáld minél több mindenbe bevonni a babát! Ha éppen mosogatsz, nyugodtan tegyél le neki a földre egy szivacsot, edényt és kiskanalat. Ugyanígy a takarítás közben is kaphat egy vizes törlőkendőt, és figyeld mihez kezd vele.
5. Szemtől szembe!
A kisbabák imádják az emberi arcot fürkészni, ezért ezt kihasználva igyekezzünk minél többször úgy interakcióba kerülni kisbabánkkal, hogy az arcunkat közelről szemlélhesse. Beszélgetések, éneklések, mondókák – mind remek móka egy kisbaba számára! Biztosan sok kacajjal jutalmazza majd ezeket a tevékenységeket. És azon túl, hogy ezek a percek nagyon jó alapot képeznek a biztonságos kötődés talajának, a beszédfejlődésre is pozitívan hatnak.
Az ébrenléti idő növelése
Ahogy a baba nőni kezd, egyre több időt kell ébren töltenie ahhoz, hogy jól aludjon nappal és éjszaka. A cél az, hogy megtaláljuk azt a baba számára ideális ébrenléti ablakot, hogy kellőképpen lefáradjon, de ne fáradjon túl. Ezt elsősorban megfigyeléssel tudjuk elérni. Figyeljük a kisbaba, totyogó viselkedését, nézzük meg, hogy az életkorának megfelelő ébrenléti ablak spektrumán belül mi az az idő, ami számára ideális. Az ébrenléti ablak mellett a gyermek faradsági jeleire kell figyelemmel lennünk ahhoz, hogy ezt az érzékeny időpontot sikeresen meg tudjuk határozni.
Ne feledjük, a kisbabák rendkívül gyorsan változnak, pár hetente szükséges felülvizsgálni, mi az az idő, amit ébren tud tölteni. Tartsuk észben azt is, hogy a kisbaba ébrenléti ablaka egyre nő, ahogy haladunk előre a napban. Általában reggel, az első ébrenlét után sokkal hamarabb igényli az alvást, és az esti lefekvés előtt bír a legtöbbet túlfáradás nélkül ébren lenni. (Ez utóbbi állítás már nem igaz abban az estben, ha a baba/totyogó már csak egyszer alszik napközben. Ilyenkor már általában kiegyenlített a délelőtti és délutáni ébrenlét ideje, de az is előfordulhat, hogy a délelőtti ébrenlét ideje hosszabb.)