BabzZzy

Felcseréli a nappalt az éjszakával?

Előfordulhat, hogy azt tapasztalod, kisbabád egész nap édesen alszik, viszont éjjel képtelenség elaltatni, hatalmas szemekkel nézeget és éberen figyel. Az újszülötteknek még nincs kialakult cirkadián ritmusuk, ezért könnyen megeshet, hogy nem sikerül ráéreznie arra, mikor van nappal és mikor éjszaka, ezért felcseréli azokat. A fordított üzemmódban való létezés már rögtön a születés után kialakulhat, mások a baba pár napos korában kezdik el észlelni, és vannak olyanok is (a szerencsések), akik egyáltalán nem tapasztalják meg.

Mit tudsz tenni, hogy segíts a babának?

  1. Kezdjétek korán a napot!

Tudom, minden bizonnyal ez az utolsó dolog amit csinálni szeretnél, miután egész éjszaka fent voltál a babával. Örülsz, hogy egy kicsit szusszanhatsz és aludhatsz pár órát. De ahhoz, hogy megtörjétek ezt a fordított ritmust, nappal kell aktívnak lenni. Legkésőbb 8 óra körül ébredjetek, indítsátok el a napot. Érje a babát természetes napfény és játszatok egy kicsit, hogy ne aludjon rögtön vissza.

2.  Figyelj az ébrenléti ablakra!

Egy újszülött ébrenléti ablaka eleinte rendkívül rövid. 0-4 hetes korukban 35-60 percet képesek túlfáradás nélkül ébren tölteni, 4-12 hetes korban pedig 60-90 percet. Az ébren töltött időbe az etetés ideje is beleszámít, ami az elején akár 40-60 percet is igénybe vehet, így lehet, hogy úgy érzed a baba csak eszik és alszik. Ez nem baj, de próbálj arra törekedni, hogy néhány, aktív játékkal töltött (akár csak 2-3!) percet is belecsempéssz az ébrenléti időbe.

3. Legyen világos, amikor a baba ébren van, és sötét, amikor alszik!

Bár az újszülöttek látása még meglehetősen tompa, a sötét és világos környezetet kiválóan érzékelik. A természetes és mesterséges fény is stimulálja a baba idegrendszerét, ami aktivitásra ösztönzi. Ha ezt igyekszünk kihasználni, a baba meg fogja érteni, hogy mikor világos van akkor játszunk, amikor pedig sötét, alszunk.

  • Használjuk a természetes fényt nappal. Húzzuk el a függönyt, hagyjuk beáradni a napfényt a lakásba, ez segíteni fog a babának ébren maradni. Ha szép az idő, menjünk ki sétálni. Az alvásért felelős hormonok beindítását is segítjük ezzel, és a baba cirkadián ritmusa ezáltal tud majd beállni.
  • A nappali alvásoknál is legalább egy kicsit húzzuk le a redőnyt vagy igyekezzünk más módon kicsit besötétíteni, hogy a baba megszokja, a sötét szobában alvás fog következni.
  • Ahogy közeledik az esti lefekvési idő csináljunk először félhomályt a lakásban, majd ahogy haladunk előre az időben, legyen a szobában teljesen sötét, ezáltal a baba rá tud hangolódni az alvásra. Ez lehet az esti alvási rutinunk első lépése.
  • Éjszaka minél kevesebb fényt használjunk. Próbáljunk csak az éjszakai etetések és pelenkacserék alkalmával fényt használni. A narancssárga és piros színű éjjeli fény segíti a melatonin termelődését, míg a zöld és kék szín gátolja azt. (A melatonin egy neurohormon, amit az agy tobozmirigyei termelnek, főként éjszaka. “Alváshormonnak” is szokás nevezni, ugyanis ez a hormon készíti fel testünket az alvásra.)

4. Alakítsunk ki nappali és esti alvási rutint!

Alakítsuk ki a családunk számára ideális rutint a napközbeni és az éjszakai alvás köré. Jó, ha a napközbeni és  az éjszakai készülődés kicsit másképp zajlik, így a babát is fel tudjuk készíteni, hogy ha az éjszakai rutint végezzük, utána hosszú alvás következik. Ne stresszeljük magunkat azzal, hogy tökéletes legyen a rutinunk már az első naptól kezdve. Az újszülött kor hektikus, nincs két egyforma nap, de ilyenkor már meg tudjuk alapozni a később szokássá váló alvás előtti menetrendünket. Elegendő 1-2 dolgot bevezetni, aztán egyre jobban köré építeni a többi elemet, így a baba 2-3 hónapos korára már szuper kis szokásaink lesznek, amelyek az alvással függenek össze. 

Közvetlenül lefekvés előtt már ne pörgessük fel a babát aktív játékkal. Legyen egy íve az ébrenléti idejének: ébredés után, mikor a legkipihentebb válasszunk mozgásos játékot, ekkorra időzítsük például a hasalást.  A szabad levegőn való szabad mozgás is rendkívül fontos. A legkisebbeket is vigyük ki nyugodtan ébrenléti idejükben is, a karunkban, babakocsiban, kendőben, hadd nézegessék a világot, fedezzenek fel egyre több mindent. Az aktív szakasz után az alvásidőhöz egyre inkább közeledve jöhet a lecsendesedés időszaka. Ilyenkor már ne kezdjünk nagy hancúrozásba, helyette inkább válasszunk csendesebb tevékenységet, mint a könyvnézegetés.

Meddig tart ez az időszak?

Ez babánként eltérő,  a cirkadián ritmus 6-9 hetes korban érésnek indul és a legtöbb kisbaba 9 hetes korában már többet alszik éjszaka, mint nappal. Egyeseknek hosszabb időbe telik míg rátalálnak a ritmusra, de a fenti tippeket alkalmazva segíthetünk a babának, hogy minél hamarabb beálljon a rendszer.

Scroll to Top